روش تدریس 5e چیست و مبتنی بر کدام نظریه است؟

30
روش تدریس 5e چیست

شیوه‌ها و متدهای آموزشی و روش‌های تدریس، امروزه بیش از هر زمان دیگری در گذشته، مورد توجه قرار گرفته‌اند. در حقیقت، استفاده کردن از یک شیوه و روش تدریس مناسب توسط معلم برای آموزش دانش‌آموزان، نقش بسیار پررنگی در کیفیت یادگیری آنان ایفا می‌کند. هرچه معلمان و اساتید، روش‌های بیشتری را برای آموزش بشناسند و بتوانند آن‌ها را به کار بگیرند، می‌توانند مباحث و  موضوعات درسی و غیردرسی را راحت‌تر  و بهتر به فراگیران منتقل نمایند.

در میان روش‌های متعدد و مختلف تدریس، یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین روش‌ها، روش تدریس 5e است. این روش به واسطه تأثیرگذاری عمیق و کاربردی بودن، در میان اساتید، معلمان و مدرسان متعددی، به کار گرفته می‌شود. این روش که مبتنی بر رویکرد ساخت‌گرایانه است، تلاش می‌کند تا فراگیران، مطالب جدید را با کمک مطالب قدیمی خود یاد بگیرند. این روش، در حقیقت چهارچوبی به شمار می‌رود که ارائه‌های آموزشی را برای مخاطبان، جذاب‌تر و پرمعناتر می‌کند. اما به طور کلی روش تدریس 5e چیست و چرا این روش اهمیت دارد؟

در این مقاله از وب‌سایت استادبین، قصد داریم تا مراحل روش تدریس 5e و همچنین چیستی آن را بررسی نموده و اطلاعات دقیقی در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس اگر به دنبال کسب اطلاعات کامل در رابطه با روش تدریس 5e هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

روش تدریس 5e چیست؟

روش تدریس 5e، یک روش و مدل آموزشی مبتنی بر رویکرد ساخت‌گرایانه بوده که از 5 بخش و واژه انگلیسی تشکیل می‌شود. این رویکرد 5 مرحله‌ای، تلاش می‌کند تا چهارچوبی را برای جذاب‌تر کردن یادگیری و ارائه موضوعات درسی و غیردرسی را مشخص نموده و در کنار آن، به فراگیران و علاقه‌مندان به یادگیری کمک کند، تا از دانسته‌ها و مطالب قدیمی خود، در راستای یادیگری مطالب جدید، استفاده نمایند.

مراحل روش تدریس ابتدایی

به طور کلی، روش تدریس 5e دارای 5 مرحله بوده و هر مرحله از آن، با یک واژه انگلیسی نامگذاری شده است. این واژه‌ها، همگی با حرف E آغاز می‌شوند و به همین واسطه، به این روش 5e می‌گویند. اما مراحل روش تدریس 5E چیست و این روش چگونه اجرایی می‌شود؟

روش تدریس 5e چیست؟ روش تدریس 5e، یک روش مبتنی بر رویکرد ساخت‌گرایانه بوده که با هدف ارائه بهتر و درک بهتر مطالب توسط دانش‌آموزان و به طور کلی فراگیران ابداع شده است. این روش متشکل از 5 مرحله مختلف بوده و توسط بسیار ی از معلمان و اساتید، بسته به شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل روش تدریس 5E چیست؟

همانطور که گفته شد، روش تدریس 5E شامل 5 کلمه انگلیسی است که ابتدای تمامی این کلمات با حرف E آغاز می‌شود. این کلمات و مراحل عبارت‌اند از:

  • Engaging (درگیرکردن)
  • Exploration (کاوش)
  • Explanation (توصیف)
  • Elaboration (شرح و بسط)
  • Elaboration (ارزشیابی)

در ادامه هریک از این مراحل را به طور جداگانه بررسی خواهیم نمود.

انواع روش تدریس ابتدایی

Engaging (درگیرکردن)

اولین گام در اجرای روش تدریس 5E، درگیرکردن دانش‌آموزان نام دارد. دلیل قرارگرفتن درگیرکردن به عنوان اولین مرحله، لزوم ایجاد انگیزه و علاقه در فراگیران است. در این مرحله، نیاز است تا از داستان‌ها، سوالات، تصاویر، واقعیت‌های علمی و … که متناسب با سطح و سواد فراگیر استفاده شود. هدف استفاده از این سوالات و موضوعات، ایجاد درگیری میان فراگیر و موضوعات و مباحث است. در این مرحله، معلم باید با طرح سوالات مختلف، موجب ایجاد انگیزه در فراگیران شود. در کنار این موضوع، ایجاد ارتباط با کارها و اطلاعات قبلی فراگیر، مشخص‌نمودن نتایج یادگیری، درخواست بیان موضوعاتی که فراگیران به آن فکر می‌کنند و … از جمله مواردی هستند که معلمان، مدرسان و اساتید نیاز است به آن عمل کنند.

تدریس خصوصی

Exploration (کاوش)

کاوش در واقع مرحله‌ای است که دانش‌آموزان در آن باید مشاهده کرده و مشاهدات خود را یادداشت نمایند. در واقع معلم با فراهم کردن شرایط، از دانش‌آموزان و فراگیران می‌خواهد تا اشیاء، مواد، حیوانات و یا … را مشاهده نمایند  و پس از ثبت مشاهدات خود، آن را ارائه نمایند. ارائه واضح‌تر مشکلات و سوالات، بررسی تجارب مشترک، تشویق تعامل و همکاری دانش‌آموزان و فراگیران، فراهم‌کردن زمان و شرایط مناسب برای تعامل و حل مسئله فراگیران و … از جمله مواردی هستند که اساتید، معلمان و مدرسان در این مرحله باید به آن توجه داشته باشند.

تدریس به روش 5ای

Explanation (توصیف)

توصیف، سومین مرحله از مراحل روش تدریس 5E است. این مرحله، در واقع با هدف پرورش و تقویت تفکر انتقادی و همچنین توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات صورت می‌گیرد. توصیف خود دارای دو بخش است. در بخش اول، معلم باید از دانش‌آموزان و فراگیران بخواهد تا تجربیات و دستاوردهای خود را از مراحل قبلی به اشتراک بگذارند. در بخش دوم، استاد یا معلم با فراهم‌کردن منابع و اطلاعات مورد نیاز اقدام به تشریح و تعریف مفاهیم علمی و فناوری می‌نماید. هدف از این مرحله، تشویق دانش‌آموزان به همفکری، ساخت مدل‌ها و بهبود و یا تغییر توضیحات دانش‌آموزان در رابطه با مشاهدات خود است.

Elaboration (شرح و بسط)

 تا این مرحله، دانش‌آموزان و فراگیران با ذوق و علاقه بسیار، کار خود را پیش برده‌اند. در مراحل گذشته، آنان به کتاب‌ها، مقالات، نرم‌افزارها، دایره‌المعارف‌ها و … مراجعه کرده‌ و اطلاعات خوبی را جمع‌آوری نمودند. در این بخش، معلم و استاد، تنها تلاش می‌کند تا چگونگی تصمیم‌گیری و تحیل مناسب را آموزش داده و نتیجه نهایی تحلیل، تصمیم‌گیری و نتیجه‌گیری را به خود آن‌ها واگذار نماید. در نتیجه باید مثال‌ها و تعاریف دیگری را به دانش‌اموزان خود ارائه نماید.

در این مرحله همچنین از دانش‌آموزان درخواست می‌شود تا آموخته‌های فعلی را با استفاده از مباحثی که در گذشته یاد گرفته‌اند ترکیب نموده و به نحوی از آموخته‌های گذشته و حال خود در راستای گسترش و بسط مطالب استفاده نمایند. در حقیقت، هدف این بخش ترغیب دانش‌آموزان به تلاش و بررسی بیشتر برای شرح و بساط مطالب است.

آموزش یادگیری 5e

Elaboration (ارزشیابی)

به طور کلی، ارزشیابی مختص مرحله آخر نبوده و از اولین مرحله آغاز شده است. در این مرحله نیاز است تا شرایطی مناسب برای ارائه آموخته‌ها، گزارشات، نظرات و همفکری و جمع‌بندی مباحث آماده شود. معلم و مدرس در این بخش می‌تواند با پرسش سوالاتی که با “چرا فکر می‌کنی که …؟” یا “چه مدرکی برای … دارید؟” دانش‌آموزان را مجبور به ارائه شواهد و مدارک کند.

مراحل روش تدریس 5E چیست؟ به طور کلی، مراحل روش تدریس 5E شامل 5 مرحله درگیرکردن، کاوش، توصیف، شرح و بسط و ارزشیابی است. در این مراحل به صورت جداگانه به بخش‌های مختلفی از مسیر یادگیری دانش‌آموز توجه می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله از وب‌سایت استادبین تلاش کردیم تا اطلاعات دقیقی در رابطه با روش تدریس 5E در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همانطور که گفتیم، این روش تدریس، بر کارآموزی و درگیری هرچه بیشتر دانش‌آموز با مباحث و موضوعات درسی و غیردرسی تمرکز دارد. همچنین این رویکرد 5 مرحله‌ای، تلاش می‌کند تا چهارچوبی را برای جذاب‌تر کردن فراگیری و ارائه موضوعات درسی و غیردرسی را مشخص نموده و در کنار آن، به فراگیران و علاقه‌مندان به یادگیری کمک کند. 

به طور کلی، شناخت این شیوه تدریس با توجه به اهمیت تدریس دروس مختلف مانند تدریس ریاضی به روش 5e، می‌تواند مهارت‌ها و توانمندی اساتید، معلمان و مدرسان را بهبود بخشد و به آنان در انتقال مطالب به شیوه‌ای موثر کمک کند.

استادبین، پلتفرم جامع برگزاری کلاس خصوصی

استادبین، یک پلتفرم جامع برای برگزاری کلاس خصوصی به شیوه آنلاین و حضوری است. این  پلتفرم، به اساتید و فراگیران کمک می‌کند تا به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و از مزایای آموزش خصوصی بهره‌مند شوند. در سمت مدرسان، علاقه‌مندانی که می‌توانند دروس و موضوعات مختلف را تدریس نمایند می‌توانند با ثبت نام و احراز هویت در این سامانه، آموزش خصوصی خود را شروع کنند. در سمت فراگیران نیز، عزیزانی که به دنبال بهره‌مندی از برترین اساتید خصوصی کشور در زمینه‌های مختلف هستند، می‌توانند به وب‌سایت استادبین مراجعه نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *