خواص یوگا برای جسم و ذهن چیست؟

26
خواص و فواید یوگا برای جسم و ذهن

فعالیت‌های جسمانی و تمرینات مختلفی که به منظور حفاظت و تأمین سلامت جسم و روح انجام می‌شوند. از جمله مهم‌ترین ارکان زندگی به شمار می‌روند و هر فردی باید این دسته از اقدامات را برای سلامت خود جدی گرفته و به انجام آن‌ها پایبند باشد. در میان تمرینات و فعالیت‌های مختلف ورزشی، ورزش یوگا امروزه توسط بسیاری از افراد مورد توجه قرار گرفته است. آرامش و همراهی این ورزش شگفت‌انگیز با مسائل روانشناسی و تأمین سلامت روحی و bikd فرد در کنار سلامت جسم، از جمله دلایلی هستند که موجب محبوبیت هرچه بیشتر یوگا می‌شوند. 

به طور کلی افرادی که قصد شروع تمرینات و ورزش یوگا را دارند، علاوه بر چیستی یوگا، می‌خواهند بدانند که خواص یوگا چیست؟ در همین راستا، در این مقاله از وب‌سایت استادبین، قصد داریم تا یکی از مهم‌ترین مسائلی که مربوط به یوگا می‌شود، یعنی خواص و فواید یوگا را بررسی نماییم. پس تا انتهای این مقاله، با ما همراه باشید.

یوگا چیست

یوگا یکی از ورزش‌های قدیمی با قدمت هفت هزار ساله است. این ورزش قدیمی، امروزه به واسطه شناخت هرچه بیشتر مردم، محبوبیت گسترده‌ای پیدا کرده است. یوگا را می‌توان یک آیین معنوی دانست که شامل مجموعه‌ای از رشته‌ تمرینات ذهنی، جسمی و روحانی می‌شود. تمرینات ورزش یوگا به منظور رهاسازی ذهن در جهت افزایش کیفیت زندگی صورت می‌گیرند.

این ورزش جذاب انواع مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آشتانگا، بیکرام، هاتا، یانگار، کوندالینی، یوگای قدرتی، یوگای بارداری و … اشاره نمود. انواع و رشته‌های مختلف ورزش یوگا، امروزه به واسطه سلامتی و مزایایی که به همراه دارند، مورد توجه علاقه‌مندان به ورزش و انجام تمرینات جسمی و ذهنی قرار گرفته‌‎اند.

فواید یوگا چگونه است

خواص یوگا

خواص یوگا را می‌توان به تفکیک سن و جنسیت افراد بررسی کرد. در طرف دیگر نیز، بررسی خواص این ورزش جذاب بر اساس فواید جسمی و ذهنی نیز ممکن است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم نمود:

خواص جسمی یوگا

در بخش جسمانی، انجام تمرینات یوگا، فواید بسیاری به همراه دارد. از جمله فواید این ورزش، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. درمان سرطان پروستات

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، انجام تمرینات یوگا به مدت یک یا دو جلسه در هفته، می‌تواند به درمان سرطان پروستات کمک کرده و عملکرد جنسی و مجاری ادرار را بهبود بخشد.

 1. بهبود عملکرد حرکتی افرادی که دچار سکته مغزی شده اند

افرادی که دچار سکته مغری می‌شوند، اختلال در عملکرد مغزی و جسمی را تجربه می‌کنند. انجام تمرینات یوگا به افرادی که سکته مغزی را تجربه نموده‌اند کمک می‌کند تا بهبود تعادل و عملکرد حرکتی را تجربه نمایند.

 1. کاهش التهاب روماتیسم مفصلی

کاهش التهابات و بهبود افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید از دیگر خواص یوگا به شمار می‌رود. 

 1. انعطاف‌پذیری و تعادل

از جمله خواص بسیار محبوب و مورد توجه یوگا، می‌توان به انعطاف‌پذیری و تعادل اشاره نمود. تمرینات یوگا اگر به صورت مداوم و با تمرکز انجام شوند، دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری فرد را به میزان قابل‌توجهی تقویت می‌کنند.

انعطاف پذیری و تعادل در یوگا
 1. افزایش قدرت عضلانی

به طور کلی افرادی که قصد بهبود قدرت عضلانی خود را دارند، به سمت یوگا نمی‌روند اما یوگا تأثیر قابل‌توجهی بر روی بهبود قدرت عضلانی فرد دارد.

 1. بهبود تنفس

یوگا تمرینات تنفس بسیاری دارد. این تمرینات تنفس که به آن‌ها اصطلاحاً پرایاناما گفته می‌شود، به مرور زمان بر کیفیت تنفس فرد تأثیر می‌گذارند. این موضوع سبب افزایش حجم شش‌ها و اکسیژن‌رسانی بهتر به اندام‌های بدن می‌شود.

 1. کاهش وزن

تحقیقات صورت گرفته بر روی یوگا، نشان می‌دهد که این ورزش جذاب، پس از مدتی موجب کاهش و تثبیت وزن افراد می‌شود.

 1. ریکاوری بهتر

به طور کلی یوگا در بین ورزشکاران حرفه‌ای رشته‌های مختلف نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است. یوگا موجب جلوگیری از آسیب‌دیدگی ورزشکاران و تسریع ریکاوری آن‌ها می‌شود. بسیاری از ورزشکاران برای بهبود روند ریکاوری خود از تدریس خصوصی یوگا توسط اساتید استادبین استفاده می‌کنند.

از جمله خواص یوگا برای جسم افراد، می‌توان به درمان سرطان پروستات، بهبود عملکرد حرکتی افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، کاهش التهاب روماتیسم مفصلی، انعطاف‌پذیری و تعادل، افزایش قدرت عضلانی، بهبود تنفس، کاهش وزن، ریکاوری بهتر اشاره نمود.

خواص ذهنی یوگا

خواص جسمی یوگا

تأثیرات یوگا علاوه بر جسم، متوجه ذهن و روان افراد است. بسیاری از افراد با علم به این موضوع، می‌خواهند بدانند که در رابطه با ذهن، یوگا برای چی خوبه؟

 1. درمان و بهبود افسردگی

افسردگی یکی از معضلات بزرگ در جوامع امروزی است. با وجود اینکه داروها و جلسات مشاوره می‌‎توانند به درمان افسردگی کمک کنند اما نتایج تحقیات نشان داده که یوگا، تأثیرات شگفت‌انگیزی بر روی درمان و بهبود افسردگی دارد. 

 1. بهبود عملکرد مغزی

سطح انرژی و عملکرد مغز، اهمیت بسیاری بر زندگی افراد دارد. عملکردهای اجرایی مغز مانند پاسخ‌های عاطفی، رفتارهای هدفمند، سرعت پاسخگویی مغز، دقت، حافظه و … از جمله عملکرد‌های مغز هستند که تحت تأثیر تمرینات یوگا بهبود پیدا می‌کنند.

 1. کاهش استرس

استرس یکی از اختلالات روانشناختی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. تمریناتی که در یوگا انجام می‌شوند، تأثیر بسیار زیادی بر روی کاهش استرس فرد دارند.

 1. بهبود تمرکز

ورزش یوگا یکی از بهترین روش‌های بهبود تمرکز در افراد است. هماهنگی موجود در ورزش یوگا، افزایش میزان تمرکز در افراد را در پی داشته و به مرور زمان آن را بهبود می‌بخشد.

 1. بهبود روحیه

به طور کلی انجام تمرینات ورزشی موجب آزادشدن اندورفین و در نتیجه بهبود حال فرد می‌شود. یوگا نیز به همین واسطه یکی از عواملی است که بهبود روحیه فرد را در پی دارد. آزادسازی اندورفین، در کنار این موارد، بهبود خلق و خوی فرد را نیز در پی دارد.

بهبود کیفیت خواب با تمرینات یوگا
 1. بهبود کیفیت خواب

تمرینات یوگا، باعث می‌شود تا فرد در شب‌ها راحت‌تر به خواب برود و خوابی باکیفیت را تجربه کند. در کنار این موضوع، شادابی و نشاط بیشتر در صبح‌ها از دیگر مزایای یوگا است.

 1. غلبه بر مشکلات

به طور کلی همانطور که گفته شد، از جمله خواص یوگا تمرکز بر بهبود کیفیت زندگی است. در حقیقت یوگا یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با ضربه روحی و دردناک فرد بوده و می‌تواند به فرد در غلبه بر مشکلات کمک کند.

از جمله خواص یوگا در رابطه با ذهن افراد، می‌توان به درمان و بهبود افسردگی، بهبود عملکرد مغزی، کاهش استرس، بهبود تمرکز بهبود روحیه، بهبود کیفیت خواب، غلبه بر مشکلات و … اشاره نمود.

جمع بندی

در این مقاله از وب‌سایت استادبین، تلاش کردیم تا اطلاعات دقیقی در رابطه با خواص یوگا در اختیار شما عزیزان قرار داده و به این سوال پاسخ دهیم که یوگا برای چه خوبه؟

همانطور که مطالعه نمودید، یوگا یکی از ورزش‌های محبوب با قدمت 7 هزار ساله است که از جمله مزایای آن می‌توان به تأثیرات شگفت انگیز بر روی جسم مانند بهبود کیفیت تنفس، بهبود عملکرد قلب، بهبود خواب و تأثیرات دیگر ذهنی مانند درمان افسردگی، کاهش استرس، بهبود خلق و خو و… اشاره نمود.

استادبین، جامع‌ترین پلتفرم اساتید و فراگیران

استادبین، جامع‌ترین پلتفرم در زمینه آموزشی است. در واقع، اساتید و مدرسان موضوعات درسی و غیردرسی، می‌توانند با ثبت نام و ارائه اطلاعات خود، در راستای جذب فراگیران اقدام کنند. در طرف دیگر، فراگیران می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت استادبین و مشاهده لیست اساتید، با اساتید و مدرسان هر موضوع درسی و یا غیردرسی ارتباط گرفته و از آموزش آنان بهره‌مند شوند. اساتید و مدرسان محترم یوگا و همچنین عزیزانی که به دنبال یادگیری و شرکت در کلاس‌های یوگا هستند، می‌توانند به وب‌سایت استادبین مراجعه کرده و از مزایای متعدد این پلتفرم بهره‌مند شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *